XRS - Ypres Rally 2024

29.03.2024

Do závodu se registrovalo 89 jezdců. K souboji s časem a soupeři, v blízkosti Yperského oblouku, se odhodlalo však jen 71 a do cíle poměrně těžké soutěže se dostala jen lehce nadpoloviční většina.

To samo o sobě vypovídalo o náročnosti podmínek na trati. Za nejvýživnější lze považovat 8 a 10 rychlostní zkoušku kde své účinkování završilo celkem 21 pilotů.

Teprve na třetí pokus se podařilo Tomáši Buriánkovi ukořistit plný bodový zisk. Jízda to byla spanilá, při níž byl ve vedení od startu do cíle. Zbytek startovního pole odsoudil do role sledujících, postupně narůstajícího časového odstupu. Ten se zastavil na hodnotě 1:08.47 před nejbližším pronásledovatelem.

Tím byl po většinu soutěže Roman Zbořil který se potýkal s řadou problémů, pramenících z vlastních chyb. Definitivní stopku v závodě si vystavil po havárii na předposlední zkoušce.

Po uvolněném postu sáhl i se štěstím Martin Bujáček. Závěrečná zkouška přinesla drama už jen pro průběžně pátého Michala Vašíčka, který dokázal svůj speciál "uvařit" pouhý kilometr před cílem.

Nejlepší trio v cíli bylo Tomáš Buriánek, Martin Bujáček a Jakub Bujáček. Čtvrté místo si vybojoval Jakub Šerý. Pátý Libor Tomeček už před sebe, ale v celkovém hodnocení pustil dva speciály RC2.

Ten první vodil po tratích David Hrbáček a byla to podobně suverénní jízda, vyjma chyby v RZ 9, jako vítěze RC1. Od startu do cíle mu sekundoval jen František David. Teodor Slavík po drobných chybách ze začátku ustálil výkon a zaslouženě bere bronz. Čtvrtou příčku si odváží Robert Kořístka po hezkých soubojích s Patrikem Vařekou, který fatálně chyboval kousek od cíle. Pátý dokončil, s notnou dávkou štěstí Jiří Šnýdr.

Podkategorii N4/R4, S2000 s výjímkou jedné zkoušky ovládl Lukáš Ciprys, který se svou Imprezou dokázal upozadit Fiestu S2000 Václava Poustky. Další pořadí bylo v podstatě od poloviny soutěže dané a měnil se jen počet účastníků. Z bodů v cíli se mohli těšit ještě Dalibor Hudeček a Martin Zajíc.

Václav Poustka s vozem Ford Fiesta S200

Tři na startu, tři v cíli. Pěkná bilance vozů RGT i když ne všichni dojeli bez použití pravidla SR. Zejména vítěz David Sojak dokazoval, že i se zadokolkou jdou zajíždět konkurence schopné časy i v celkovém pořadí. Druhý Maxim Kahánek pochopil, že se nemusí nikam zběsile hnát a body v cíli budou. Zvláště, když Jozef Mydliar chyboval a do cíle se podíval jen s vydatným přispěním svých mechaniků.

Smečka vozů RC3 vyrazila v počtu devíti Fiest. Hned od úvodu zavelel k útoku Matyáš Douša a postupně navyšoval svůj náskok. Osudnou mu byla až čtvrtá rychlostní zkouška kdy svůj boj s uskákaným asfaltem prohrál. Vedení se ujal Michal Labudek a s přehledem ho uhájil. Pro druhou příčku si dojel Petr Burian, následovaný Jakubem Malenovským. Petr i Jakub se díky těmto výsledkům dokázali v průběžném pořadí RC3 posunout na sdílené třetí místo.

V kategorii RC4 byli na startu pouze dva účastníci a relativně v poklidu i v cíli. Tady byly ty dvě karty rozdány jasně a Ondřej Adámek s Peugeotem 208 Rally4 dojel pro vítězný pohárek před Vlastimilem Matouškem.

Ondřej Adámek s vozem Peugeot 208 Rally4

Na start třídy RC5 se dostavili tři exempláře značky Renault a vypadalo to, že se bude hrát o pevnější nervy. Hned v první RZ se do SuperRally odporoučel Lukáš Moc, aby následně definitivně ukončil své působení v RZ8. I kdyby Robin Wiener v RZ3 nechyboval, nejspíš by na Marka Dudu stejně nestačil. Marek udržel vše pod kontrolou do té míry že zvítězil.

Velké množství odpadlíků, zejména v závěrečné sekci, ukázalo, že Ypres Rally byla náročnou soutěží, kde se neodpouštělo žádné zaváhání.

Celkově v čele i přes neúspěch zůstal Roman Zbořil, další kategorie vedou David Hrbáček, Václav Poustka, David Sojak, Michal Labudek, Vlastimil Matoušek a Robin Wiener.