XRS - Rallye Monte-Carlo 2024

07.02.2024

Nový závodní šampionát na českém RBR pluginu odstartovala na území motorsportu zaslíbenému a to v Monte Carlu.

Na start se postavilo slušných 69 posádek aby poměřili své umění se závodními vozy.

Závod byl rozdělen do tří sekcí, kde o změny povrchu rozhodně nebyla nouze.

Celkem logicky celou soutěž ovládly vozy třídy RC1.

Mezi těmito speciály nenechal nikoho na pochybách, až na jednu výjimku na RZ3, Tomáš Buriánek s vozem Toyota Yaris WRC 2018, že si přijel pro stupínek nejvyšší. Stupně vítězů byly prakticky rozdány již od první zkoušky. Slušný souboj předvádělo duo Večeřa – Zbořil, jež v cíli dělil rozdíl necelých 7 vteřin.

Celkem vozy WRC obsadily prvních sedm příček.

Prohřešek proti pravidlům XRS nakonec stál Tomáše Buriánka jeho suverénní vítězství. Konečné pořadí ve WRC tedy je Lukáš Večeřa, Roman Zbořil a Jakub Bujáček.

První vůz jiné kategorie než RC1 byl na sedmém místě Hyundai i20 N Rally2 Davida Hrbáčka a mohlo to být ještě o chlup lepší, nebýt jízdy na jistotu v poslední RZ.

To však nemění nic na plném bodovém zisku ve třídě RC2. Davidovi dělal stín po celou soutěž další Korejský speciál s Jirkou Kramerem za volantem. Jindy dominantní Fabia se do cíle přiřítila na třetím místě zásluhou Františka Davida.

Prvních pět míst obsadily vozy R5/Rally2, trochu zvláštní je, že dalších pět míst obsadily vozy starších specifikací S2000 a N4/R4, které mají i vlastní hodnocení. To však nic neubírá na atraktivitě a výkonosti těchto speciálů.

Dá se říct, že podobně jako ve WRC, se soutěží prokousal i vítěz této podkategorie Václav Poustka.

Dále se umístili Karel Sojka s Fabií S2000 a Dalibor Hudeček s Mitsubishi Lancer Evo IX R4.

Vozy se zadním pohonem, které to jistě neměly jednoduché na silnicích s měnící se přilnavostí, reprezentovaly značky Porsche a Alpine.

Tyto vozy vyrazily tři a tak bylo jasné, že kdo dojede, zaboduje. Až do RZ5 na plný bodový zisk pomýšlel Maxim Kahánek. Po chybě byl ale odsouzen do pozice toho třetího vzadu. První dojel David Sojak, kterého následoval slovenský matador Jozef Mydliar.

Třídu RC3 excelentním výkonem, Start/Cíl, ovládl Matyáš Douša. Nejbližší pronásledovatel, Marek Wezowski, utrpěl manko ¾ minuty. Dobře si vedl i třetí muž Marek Pavela.

Vozy Rally4 a R2 vyrazily do souboje o vteřiny také tři. Souboj o první místo se po RZ8, kdy havarovala Kateřina Gřundělová, zúžil na Ondřeje Adámka a Vlastu Matouška. Vlasta nastupoval do poslední RZ s pohodlným náskokem takřka 22 vteřin. V cíli, ale bylo vše jinak. S náskokem 2,35 vteřiny se vítězem stal Ondra Adámek, zatím co jeho soupeř na kameru přiznal nehodu na trati způsobenou velkým vyčerpáním.

Malorážky RC5, vyrazily jen dvě a jak se do první RZ rozjely, tak i dorazily do cíle v pořadí Robin Weiner a Lukáš Moc.

Celou soutěž lze shrnout asi tak, že Monte nezklamalo, nemálo posádkám vystavilo stopku, mnoho vozů došlo újmy na kondici a i pro jezdce to nebylo zrovna jednoduché. Slušná účast na prvním závodu série dává pořadatelům naději na kvalitní závodění po celou sezónu. Doufejme, že se jezdecké pole do příštích závodů ještě rozroste a souboje o každou příčku, budou kvalitní a férové.