XRS - Rally Scotland 2024

25.04.2024

Do šotolinové rally podalo přihlášku 77 jezdců. Deset z nich se ze startu omluvilo. Zajímavější ale bylo, že do cíle bez SuperRally dorazilo pouze 28 jezdců. Skotská rally tedy nebyla i přes prvotní zdání, nijak jednoduchá.

Celkové pořadí, jako vždy a logicky, ovládly vozy RC1. I když se to mohlo zdát, nebyla to úplně "one man show". Za absolutním vítězstvím nejlépe vyrazil Tomáš Buriánek. Další z favoritů Martin Bujáček první dvě RZ trochu tápal s rozpisem a postrádal trakci svého vozu. Teprve na Sweet Lamb se dostal do pohody a začala jeho spanilá jízda. Po prvním servisu se dostal do čela a po malých krůčcích se začal přibližovat k cíli. Samozřejmě Tomáš Buriánek ani Lukáš Valenta nechtěli svoje skalpy odevzdat bez boje. Mezi první trojicí propukl souboj, jak se patří a prakticky každá RZ měla jiného vítěze. Naštěstí pro Martina Bujáčka ho nepotkal vážnější problém a svůj náskok oscilující v řádu 7 - 10 vteřin uhájil až do cíle. Tomáš Buriánek se snažil co to šlo, ale nakonec podlehl a bral druhé místo. Třetí Lukáš Valenta už přeci jen něco ztrácel, ale na trati byl oběma soupeřům rovnocenným bojovníkem. První pětici doplnili Václav Valerián a Roman Zbořil. Romanovi i 5. místo zatím stále stačí na průběžné vedení. Bodové rozestupy však nejsou nijak veliké a ještě bude o co bojovat.

První vůz kategorie RC2 byl v cíli celkově 7. s Davidem Hrbáčkem za volantem. David byl pouze v RZ2 mimo vedoucí pozici, a tak si zaslouženě dovezl zlato. Nejblíže mu byl Jiří Šnýdr, ale podobně jako v kategorii RC1 se nedokázal prokousat blíž než na 5 vteřin. Až v předposlední zkoušce se na 3. pozici dostal Franta David, když Kurt Steinberg chyboval a poškodil chladič. Pětici doplnil Robert Kořístka, který si na trati neodpustil nějakou tu chybu.

Průběžně je suverénem David Hrbáček, za ním František David a Robert Kořístka.

Jakub Fröhlich s vozem Hyundai i20 N Rally2

V podkategorii N4/R4, S2000 by se dalo říct, že vítězství spadlo do klína Daliborovi Hudečkovi s Mitsubishi Evo IX. Dalibor dokázal, narozdíl od ostatních, svůj vůz dopravit do cíle a bodová tabulka vypovídá o tom, že se dostal do průběžného vedení.

Marek Válek s vozem Škoda Fabia S2000

RGT, tři na startu, jeden v cíli. Největší srdce za volantem zadokolek prokázal David Sojak, který dokázal ukrotit svoje Porsche bez větších chyb. Tak trochu mu dokázal sekundovat Jozef "AFOFR" Mydliar, který svoji pouť Skotskem zakončil smolně až na poslední RZ. Maxim Kahánek odstoupil ze závodu po havárii na osmé zkoušce. David si tak pojistil svoji průběžnou suverenitu v seriálu a komfortní náskok.

David Sojak s vozem Porsche 911 GT3 RS (2010) RGT

Smečka deseti vozů Rally3 se rozjela do rally, aby ji do cíle jako první přivezl jeden ze dvou zahraničních hostů. Poprvé v RC3 do XRS zavítal Jan Gais ze Slovenska a hned všem vypálil rybník. Avšak do cíle bez SuperRally dorazily pouze 3 vozy.

Trio Gais, Douša, Labudek, předvádělo na trati i velmi těsné souboje, které se museli líbit.

Průběžné vedení uhájil Michal Labudek, i přes to, že v rally dojel třetí za Matyášem Doušou, který hájí průběžnou 2. příčku před Petrem Burianem, jenž skončil pátý. Jan Gais svou výhrou poskočil rovnou na průběžné 6. místo.

Jediná kategorie, kde všichni, kdo odstartovali, také dojeli byla RC4. Ondra Adámek, Dominik Kocián a Vlasta Matoušek. Jak do závodu odstartovali, tak dojeli i do cíle. Ondra Adámek trpělivě získával vteřinu ke vteřině, a v cíli byl před druhým Dominikem Kociánem. Všem třem je nutno vyseknout poklonu. Pěkné souboje od začátku do konce a stoprocentní spolehlivost.

Průběžně v šampionátu vede Vlastimil Matoušek před Ondřejem Adámkem a Dominikem Kociánem.

Ondřej Adámek s vozem Peugeot 208 Rally4

Tři zkoušky trvalo, než se v čele RC5 usadil Marek Duda. Marcel Černý sice vzdoroval, ale Marek si až do cíle jen budoval náskok, kterýv cíli činil téměř 3 minuty.

Takovou ztrátu si dovezl Marcel Černý, který svůj zájem musel spíš směřovat za sebe na Robina Wienera, který by i možná měl na to dojet druhý, jenže v RZ6 obdržel 45s penalizaci za nedodržení trati. V celkovém pořadísi, ale Robin Wiener vedeníudržel před Markem Dudou a Lukášem Mocem.

Co na závěr? Mnoho jezdců vzhlíželo k této rally jako ke snadnému zisku bodů, ale se zlou se potázalo. Drobné, hrubé, fatální chyby, vše, co se může stát, to stálo za celkem velkým množství odstoupení. Každá rally vyžaduje naprosté soustředění a Rally Scotland to jen dokázala.

Příštím podnikem bude Rallye Principe de Asturias konající se od 16.5 do 21.5.2024.

Vytvořil: Václav Poustka

Upravil: David Sojak, Maxim Kahánek