XRS - Arctic Lapland Rally 2024

29.02.2024

Na start první zkoušky druhého podniku seriálu XRS se postavilo 77 posádek z přihlášených 94. Že severská soutěž nebude snadná, začali jezdci pociťovat již od první RZ.

Tempo začala určovat šestice vozů RC1, jak se na speciály této nejvyšší kategorie sluší. Ne všem, ale bylo dáno využívat svou techniku na plno. První potíže zaznamenal Jakub Šerý. V čele se usadil "hříšník" z Monte Carla, Tomáš Buriánek a vypadalo to na spanilou jízdu. Karty se začaly obracet v RZ4 a v RZ5 už bylo vše jinak. Smůla byla dovršena další havárií v RZ 7.

Uvolněné místo v čele se rozhodl obsadit Martin Bujáček, ale nebylo mu přáno. Chyba při cutu v jedné zatáčce poslala auto do kombinace " panna/orel" a bylo po nadějích. Od RZ 5 měla soutěž tedy dalšího muže v čele, a tím byl Roman Zbořil.

Roman udržel nervy na uzdě a své snažení korunoval plným bodovým ziskem. Svým vítězstvím se posouvá do průběžného vedení šampionátu. Na stupních vítězů ho doplnili Jakub Šerý a Lukáš Valenta, kteří rozhodně radost z výsledku netajili.

Třída RC2 měla poklidnější průběh co se týče tří nejrychlejších. Trio Hrbáček, Kramer a Kořístka nenechalo nikoho na pochybách, kdo si odveze body. David Hrbáček se usadil v čele a nikoho už před sebe nepustil, i když i on připustil několik horkých chvilek na trati. Dá se říct, že v bojovém kontaktu se celou dobu držel Jiří Kramer. Bohužel ani jemu se nevyhnuly potíže. Třetí Robert Kořístka si až do cíle udržoval odstup na dotírajícího Františka Davida.

To, že vozy S2000 a N4/R4 nejsou v seriálu jen do počtu, prokázal vítěz této podkategorie Václav Poustka, když svoji Fiestu dovezl do cíle na šestém místě ve třídě RC2. Další body získali Martin Zajíc a Dalibor Hudeček.

Václav Poustka s vozem Ford Fiesta S2000

Vozy RGT odstartovaly tři ze čtyř přihlášených a je nutno vyzdvihnout, že všechny dorazily do cíle bez využití superrally. Jízda s těmito vozy na sněhových cestách nebyla jednoduchá a vzrušení ze soubojů o vteřinky tady s nadsázkou řečeno nahradil boj o přežití. I proto má trio za volanty zadokolek, v čele s Davidem Sojakem, následovaný Maximem Kahánkem a Jozefem Mydliarem, notnou dávku obdivu.

Kategorii RC3 od RZ 2 ovládl Matyáš Douša. K dílčím úspěchům dal ostatním "čuchnout" jen v RZ 7 a 8. Jinak si svoji výhru naprosto zasloužil. Částečně mu sekundoval Michal Labudek. Třetí Miroslav Šopík už přeci jen něco ztrácel. Stejně jako pro ostatní, byla i tady prubířským kamenem dvakrát projížděná RZ Vargassence.

Předokolky RC4 vyrazily na trať tři. I tady si svou daň vybrala Vargassence a do cíle se podívaly vozy jen dva. S velkou rezervou zvítězil Dominik Kocián, který dominoval od úvodní zkoušky. Druhé místo obsadil Vlastimil Matoušek.

Poslední třída RC5 měla jen dva účastníky, ale z pohledu četnosti výměn vedení patřila k nejzajímavějším. Opravdu pěkné souboje předváděla dvojice Lukáš Moc a Robin Wiener. Nakonec došlo k ustálení pořadí a lepším z dvojice byl Lukáš. Oba jezdci mají aktuálně stejný počet bodů po dvou odjetých podnicích.

V cíli bylo klasifikováno 43 posádek a vesměs všichni se shodli na náročnosti této rally. Nejvíc odstoupení měla na svědomí dlouhá a technicky náročná zkouška Vargassence.

Následujícím podnikem bude Ypres Rally konající se 21.3. - 26.3.2024.

Vytvořil: Václav Poustka

Upravil: David Sojak